Yapay Zekâ Destekli Grafik Tasarım Aracı: Microsoft Designer!

Microsoft Designer Nedir?

Microsoft Designer, üretken yapay zekâ teknolojisini kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde çarpıcı tasarımlar oluşturmanızı sağlayan bir grafik tasarım aracıdır. Yapay zekâ destekli bu araç, sosyal medya gönderileri, videolar, hikâyeler ve reklamlar gibi çeşitli görsel içerikler oluşturmaya yarar. Üstelik kullanıcı dostu arayüzü sayesinde grafik tasarım uzmanı olmasanız bile kullanabilirsiniz.

microsoft-designer-ai-image-4

Microsoft bu ürünü ile, 2022 yılının sonlarında grafik tasarım alanına resmen girdi ve Designer’ı 2023 yılının ortalarında herkese ücretsiz hale getirdi. Microsoft Designer, Adobe Express ve Canva gibi grafik tasarım araçlarının aksine, hızlı bir şekilde çarpıcı tasarımlar oluşturmak için üretken yapay zekâ teknolojisini kullanıyor.

Microsoft Designer, sosyal gönderiler, videolar, hikayeler ve reklamlar oluşturmak için harika çözümler sunuyor. Beta uygulaması ortalama özelliklere sahip Android telefonlarda kullanılabilir ancak daha iyi bir deneyim için web sürümünün kullanılması tavsiye edilmektedir.

Grafik tasarıma meraklı veya uzman kişilerin Microsoft tarafından geliştirilen bu yeni grafik tasarım aracını kullanmayı çok seveceğini düşünmekteyim. Microsoft bir çok alanda pek çok araç ve yazılım çözümü sunmakta fakat Microsoft’un bu yeni ürününe yapay zekâyı entegre etmiş olması, onu gerçekten de öne çıkaracak bir özellik gibi görünüyor.

microsoft-designer-ai-image-1

Microdoft Designer’a, özellikle metin açıklamalarına dayalı görüntüler oluşturmak için OpenAI şirketinin DALL-E yapay zekası entegre edilmiş durumda. Siz promt adı verilen metinsel komutları girerek istediğiniz tasarımı tanımlıyorsunuz, gerisini Microsoft Designer’ın işi. Designer, üretken yapay zekası sayesinde tarif ettiğiniz tasarımı kısa sürede oluşturup karşınıza getiriyor. Bu teknolojinin potansiyeli, istediğiniz tasarımı tarif ederken ortaya koyabildiğiniz hayal gücünüzle sınırlı diyebilirdim fakat Microsoft Designer’ın, tarifinizden yola çıkarak hayal gücünüzün de ötesinde tasarımlar oluşturması epey mümkün görünüyor.

Microsoft Designer, medya dosyası eklemenize ve bu medyaya göre gerçekçi görüntüler oluşturmanıza da olanak tanıyor. Üretken yapay zekâyı veya hazır şablonları kullanmayı tercih etmezseniz, boş bir tuvalle tasarıma başlayabilir ve göz alıcı bir poster veya afiş oluşturmak için çeşitli düzenleme araçlarını kullanabilirsiniz. Microsoft Designer sayesinde tasarlamak istediğiniz görsel için Photoshop veya benzeri programlarda uzman olmanız gerekmez. Grafik tasarımcı olmasanız bile doğru tarifler ile hayalinizdeki tasarımı ortaya çıkarabilirsiniz. Designer ile basitçe bir metin açıklaması girebilir, sonuçları kontrol edip istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

microsoft-designer-ai-image-2

Microsoft Designer ve Edge!

Microsoft, Designer ürününü Edge tarayıcısına entegre ederek kullanımını daha da kolay hale getirdi. Edge tarayıcısını açıp sağ kenar çubuğundan Designer’a erişilebilir ve çeşitli tasarımlar oluşturmak için kullanabilirsiniz.

microsoft-designer-ai-edge-copilot-image

Microsoft Designer’ın Yapay Zekâsı ile neler yapılabilir?

  • Microsoft Designer’ın üretken yapay zekâsı sayesinde, hayalinizdeki tasarımı birkaç cümle ile tarif ederek oluşturabilirsiniz. Microsoft Designer, tarifinize göre öneriler sunarak daha iyi tarif etmenize bile yardımcı olacaktır.
  • Mevcut bir görselden istemediğiniz kısımları kaldırmak için kullanabilirsiniz.
  • Mevcut görselinizin arka planını tek bir tıklama kaldırabilirsiniz.
  • Üretken yapay zekâsı sayesinde markanız için logolar, yazı tipleri ve daha fazlasını oluşturabilirsiniz.
microsoft-designer-ai-image-3

Microsoft Designer’ın Avantajları:

  • Üretken yapay zeka teknolojisi sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde çarpıcı tasarımlar oluşturmayı sağlar.
  • Sosyal medya gönderileri, videolar, hikayeler ve reklamlar gibi çeşitli görsel içerikler oluşturmak için kullanılabilir.
  • Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde grafik tasarım uzmanı olmasanız bile kullanabilirsiniz.

Microsoft Designer’ın Dezavantajları:

  • Yapay zekâ teknolojisi henüz gelişme aşamasındadır. Bu nedenle bazen mükemmel tarif ettiğinizi düşünseniz de hatalı sonuçlar üretebilir.
  • Hazır şablon ve araçlara odaklandığından, daha yaratıcı tasarımlar oluşturmak isteyen kullanıcılar için bazen sınırlayıcı olabilir.

Alttaki görsel Microsoft Designer’da fazla detay içermeyen tek cümlelik bir tarif ile oluşturulmuştur.

image-creator-from-microsoft-designer-ai

Microsoft Designer’ı henüz kullanmadıysanız denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Kim bilir, belki de hayalinizdeki tasarımları gerçeğe dönüştürmeye birkaç tıklama kalmıştır.

Paylaşmak güzeldir...

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir