Yapay Zekâ Konulu Filmler

Bu yazımda mutlaka izlemiş olmanız gereken bazı filmler var. Ortak nokta: Yapay Zekâ…

#1- A.I.: Artificial Intelligence (2001)

Gelecekte insanoğlu dünyanın çoğunun sular altında kaldığı bir yeryüzünde yaşamaya çalışırken, teknolojiden yararlanarak hayatlarını kolaylaştırmak için yapay zekâya sahip robotlar üretmektedir.

ai-movies-artificial-intelligence-image

David, insan gibi donatılmış olan yapay zekâya sahip bir robottur. Sevmeye programlanmış olan ilk çocuk robot David, o sırada hasta olmasından dolayı tedavisi bulunana kadar çocukları dondurulmuş bir aile tarafından deneme süreci olarak evlat edinilir.

David, yaşadığı aile ortamında evlatlığın gerektirdiği sevgi ve bakımı kapsayarak giderek çiftin çocukları haline gelmektedir fakat umulmadık olaylar Robot David için hayatı farklı durumlara sokacaktır.

#2-   I, Robot (2004)

ai-movies-i-robot-image-2

Üç Robot Yasası:

Kural 1 – Bir robot asla bir insana zarar vermez ya da bir insanın zarar görmesine izin vermez.

Kural 2 – Bir robot insanlara mutlaka ve her koşulda itaat etmelidir.

Kural 3 – Bir robot birinci ve ikinci kurala karşı gelmemek kaydı ile varlığını muhafaza etmekten sorumludur.

ai-movies-i-robot-image-1

2035 yılına gelindiğinde robotlar artık gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmişlerdir. İnsanların robotlara olan güveni tamdır. Bir kişi hariç! Hafif paranoyak bir dedektif olan Spooner, işlenen bir suçun robotlar tarafından yapıldığını düşünmekte ve şüphelerinin peşinden gitmektedir.

#3- The Machine (2013)

ai-movies-the-machine-image-2

İki Bilgisayar programcısı yeni yaptıkları yapay zekâ robotunu tamamlamanın sevincini yaşamaktadır. Başarmış oldukları iş ile insanların yapabileceği bir çok olayı çok daha kısa sürede ve daha sağlam yapma yolu açılmıştır. Böylece hem harcanan iş vakti azalacak, hemde hata yapma ihtimalleri daha az olacaktır. Yapay zekâya sahip robotlar hakkında bilgisayar programcıları gibi düşünmeyenler de vardır elbet. Öyle ki savunma bakanlığı yapay zekâya sahip bir robotun askeri anlamda kendilerine çok büyük bir avantaj sağlayacağını düşünmektedir. Bu nedenle robotu ele geçirir ve yeniden kodlayıp tam bir ölüm makinesi ortaya çıkarırlar.

ai-movies-the-machine-image-1

#4- Ex Machina (2015)

ai-movies-ex-machine-image-1

24 yaşındaki Caleb sadece Silikon Vadisi’nin değil Dünya’nın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem de insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb katıldığı bir yarışmada bir hafta Nathan’ın dağ evinde yaşama ödülü kazanır. Fakat içine gireceği deneyden habersizdir. Ava adında güzel bir robot kızın bedeninde olan dünyanın ilk gerçek yapay zekâsı, o dağ evinde Caleb’i beklemektedir…

#5- Zoe (2018)

ai-movies-zoe-image

Devrim niteliğinde bir çalışma yapan iki meslektaş, romantik ilişkileri geliştirmek ve mükemmelleştirmek amacıyla bir yapay zekâ teknolojisi tasarlamaktadırlar. İkilinin çalışmaları ilerledikçe, keşifleri hayal edebileceklerinden çok daha derinleşecektir.

#6- Tau (2018)

ai-movies-tau-image

Robotik yapay zekâsını sorunsuz hale getirmek isteyen bir mucit tarafından kobay olarak kullanılmak üzere kaçırılan genç kadın, zorla tutulduğu yüksek teknolojili evden kaçmaya çalışmaktadır.

Paylaşmak güzeldir...

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir