Samsung Ballie: Sevimli ve Akıllı Bir Ev Arkadaşı!

Samsung, akıllı ev asistanı Ballie’yi ilk olarak 2020’de tanıtmıştı. O zamanlar yapay zekâya olan büyük ilgi karşısında kayıtsız kalmayan Samsung, Ballie’nin daha büyük ve daha akıllı bir sürümünü geliştirdi. Barındırdığı yapay zeka teknolojisi sayesinde bir çok konuda size arkadaşlık edebilecek yeni sürüm Ballie, CES 2024’te tanıtıldı.

Samsung Ballie Nedir?

Samsung Ballie, CES 2024’te tanıtılan yapay zekâlı yardımcı bir robottur. Bowling topunu andıran yuvarlak bir tasarıma sahip olan Ballie, bağlantı sağlayacağınız akıllı cihazlarınızı kontrol edebilir, projeksiyonu ile duvara veya tavana görüntü yansıtabilir, eğer evcil hayvanınız varsa onunla ilgilenip arkadaş olabilir. Günlük hayatınızda size yardımcı olmasının yanı sıra, sevimli tasarımı sayesinde sizi gülümseten bir ev arkadaşı da olabilir.

samsung-ballie-2024-image

Samsung Ballie’nin Özellikleri Neler?

Ballie, evinizdeki akıllı asistanınız olması amaçlanan sevimli bir robottur. En dikkat çeken özelliği ise bir projektörü olması. Bu sayede duvara veya tavana istediğiniz görüntüyü yansıtabiliyor. Hatta istediğinizde duruşunuzu değerlendirip, projektörünü yüzünüzün baktığı yöne göre ayarlayabiliyor. Böylece siz ona değil, o size uyum sağlıyor.

Ballie evinizdeki akıllı cihaz özelliklerine sahip ısıtma, aydınlatma, çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın, hava temizleyici, robot süpürge gibi cihazlarınızı kontrol edebiliyor. Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden bağlantı kurduğu cihazlarınızdan aldığı veriler sayesinde, evinizin hava kalitesini, sıcaklığını, güvenliğini ve temizliğini takip edip sizi bilgilendirebiliyor.

samsung-ballie-2024-image-with-dog

Evcil hayvan sahibi misiniz? Evde olmadığınız zamanlarda aklınız sevimli yavrunuzda mı kalıyor? Ballie bu duruma da bir nebze çözüm getirebilmek adına evinizde dolaşarak veya çeşitli görüntüler yansıtarak onlarla oynayabiliyor. Ayrıca tüm bunları yaparken evcil hayvanınızın durumuna dair görüntüleri telefonunuz aracılığıyla size iletebiliyor. Siz dışarıdayken kedinizin ya da köpeğinizin evde eğlendiğini görmek hoşunuza giderdi değil mi?

Ballie, sahip olduğu yapay zekâ teknolojisi sayesinde sizin alışkanlıklarınızı, tercihlerinizi ve ihtiyaçlarınızı öğrenebilir. Size günlük hayatınızda yardımcı olmak için hatırlatmalar, öneriler, tavsiyeler ve eğlenceli aktiviteler sunabilir. Antrenman saatlerinizi hatırlatıp egzersiz videoları yansıtabilir, yaptığınız hareketlerin sayımını yapıp kaydını tutabilir. İstediğinizde doğum günü, evlilik yıldönümü, gibi özel günleri hatırlatabilir ve hatta hediye siparişi vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca projektörü aracılığıyla arkadaşlarınızla veya ailenizle görüntülü görüşme yapmanızı da sağlayabiliyor.

Ballie, evinizdeki akıllı şarj istasyonuna giderek kendini şarj edebiliyor. Kullanıma göre değişmekle birlikte, ortalama 8 saat çalışmasını sağlayan bataryası olduğu tahmin edilen Ballie’nin tam şarj olması da yaklaşık iki saat sürüyor.

Samsung Ballie’ nin fiyatı ise merak konusu. Henüz piyasaya sürülmemiş olan robotun fiyatının 500 ile 1000 dolar arasında olacağı konuşulsa da, Türkiye fiyatının çok daha fazla olacağını düşünmek yanlış olmayacaktır.

Paylaşmak güzeldir...

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir